sobota, 30 listopada 2024

 Wtorek 12 listopada 2024 r.

Tym razem nasze spotkanie odbyło się w bardzo ciekawym miejscu, jedynym prywatnym muzeum utworzonym 12.12.2012 r. w Katowicach :

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.

Interaktywna ekspozycja prezentuje historię maszyn cyfrowych od lat 40 ubiegłego wieku aż po rok 2010 . Znajdują się tam eksponaty firmy Apple, IBM, MERA-ELZAB,...można zobaczyć działający , jedyny na świecie, system komputerowy Odra 1305 zaprojektowany i wyprodukowany przez Zakłady Elwro z Wrocławia. Znajdziemy tutaj komputery specjalizowane, sterujące ruchem kolejowym, kopalnią ale i konsole do gier i wiele innych bardzo ciekawych eksponatów. Dowiedzieliśmy się o internecie, bitach , bajtach, komórkach a niektórzy przypomnieli sobie młode lata i dalekopisy i maszyny liczące i....Dowiedzieliśmy się też jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w naszym komputerze i komórce.

Dziękujemy Panu Przewodnikowi za bardzo interesującą prezentację....jeszcze tu wrócimy!

Katowice, ul. Sienkiewicza 28
Zbieramy się....

Słynna Odra

Wnętrze jednostki sterującej....

Klawiatury...
Rower elektryczny

                                                                                               zdjęcia : Aśka Wodarczyk-Staciwa















































sobota, 2 listopada 2024

 Za pośrednictwem Krystyny Sulwińskiej "Myszy" dotarła do nas smutna wiadomość:

W sobotę 5 października 2024 r. po długiej chorobie w wieku 82 lat zmarła nasza koleżanka, członek AKT "Gronie" leg.nr 28, członek SKPB blacha nr 344, Przewodnik Beskidzki leg. nr 618

                                        śp. Ewa (Gonet) Niedźwiecka

Pogrzeb odbył się 9.10.2024 r. na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.                           

                                

                                                                               R.I.P.

                                                                                             Zarząd AKT "Gronie"

                                                                                                


środa, 30 października 2024

                         57 Jesienny Rajd Studencki

                                            26.09.2024 r.

Bochnia-Muzeum Motyli, Nowy Wiśnicz, Skały Brodzińskiego, Lipnica Murowana,                                             Winnica Chronów.

Przewodnik: Roman Sojda.

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni. Powstało w 2009 r, Obecnie zarządzane przez Filipa Kobielę, syna właściciela kolekcji Jacka.  To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca ponad 4,5 tys. okazów pochodzących ze wszystkich stref zoograficznych. To uwieńczenie pasji kolekcjonerskiej Jacka i Filipa Kobieli trwająca prawie 40 lat. Część kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce i Ameryce Połud. i Środkowej. Reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów, misjonarzy, entomologów... Kolekcja zawiera kompletny zbiór polskich motyli dziennych i mikro p. Edwarda Palika. W zbiorach znajdują się także chrząszcze, cykady, modliszki, pluskwiaki, pająki...Ale te cudeńka trzeba zobaczyć samemu ! Naprawdę warto!

Nowy Wiśnicz-miasto w woj. małopolskim. W XIV w był własnością Kmitów a następnie Lubomirskich-prawa miejskie w 1616 r. Zamek w Wiśniczu, największy po Wawelu zamek w Małopolsce. Ma formę regularnej czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Jego początki wiążą się z działalnością Kmitów a w 1593 r. nabył go Sebastian Lubomirski-hrabia na Wiśniczu.  Po II woj. św. został upaństwowiony i gruntownie odbudowany i dzisiaj stanowi niepowtarzalny obiekt.

"Kamienie Brodzińskiego" -pomnik przyrody ustanowiony 10 .11.1962 r.-grupa skał zbudowanych z piaskowca istebniańskiego na wzniesieniu Paprotna. 

Kazimierz Brodziński (1791-1835)-pochodzący z tych okolic poeta, historyk, publicysta, tłumacz i profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Lipnica Murowana -wieś na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej założona jako miasto w 1326 r. lokowane przez króla Władysława Łokietka.  Słynie z Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego-konkursy na najwyższą palmę wielkanocną organizowane są od 1958 r.-osiągają wysokość ponad 30 m i muszą być wykonane tylko z naturalnych materiałów.              Kościół św Leonarda z końca XV w. jeden z najcenniejszych i najstarszych kościołów drewnianych w Małopolsce.    W 2003 r. wpisany na listę UNESCO.

Winnica Chronów położona w Beskidzie Wyspowym na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Założona w 2012 r. Dzisiaj zajmuje obszar 1,5 ha i liczy 5 tys. krzewów. Z uprawianych winorośli tworzone są różne wina-białe, różowe i czerwone produkowane zgodnie ze sztuką winiarską i dbałością o przyrodę. Uczestniczyliśmy w komentowanej degustacji produkowanych win.

Po prawej pan Jacek Kobiela
Ale duży.....
Motyle-"pingwiny"

Motyl sowa-Caligo z błędem genetycznym
My z Hetmanem Stanisławem Lubomirskim
Kościół parafialny pw Wniebowzięcia NMP z 1620 r.
Zbiór miniatur pomników św Jana Pawła II
Lipniccy święci
Degustujemy.....
No i załapałam się na zdjęciu




                                                           zdjęcia: Aśka Wodarczyk-Staciwa








 

















 







 




























poniedziałek, 21 października 2024

 Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi , długoletniego członka AKT leg.nr 39,  Przewodnika Beskidzkiego  leg. nr 1139,  członka SKPB  blacha nr 305

                                             dr Karola Niedzieli

         Wandzi, dzieciom i Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia.

W pogrzebie w Bielsku-Białej w naszym imieniu uczestniczyła Basia Mikuła a my spotkaliśmy się na mszy św. 17 lipca 2024 r. w Kościele pw.Wniebowzięcia NMP przy ul Granicznej w Katowicach.




R.I.P.