środa, 30 października 2024

                         57 Jesienny Rajd Studencki

                                            26.09.2024 r.

Bochnia-Muzeum Motyli, Nowy Wiśnicz, Skały Brodzińskiego, Lipnica Murowana,                                             Winnica Chronów.

Przewodnik: Roman Sojda.

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni. Powstało w 2009 r, Obecnie zarządzane przez Filipa Kobielę, syna właściciela kolekcji Jacka.  To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca ponad 4,5 tys. okazów pochodzących ze wszystkich stref zoograficznych. To uwieńczenie pasji kolekcjonerskiej Jacka i Filipa Kobieli trwająca prawie 40 lat. Część kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce i Ameryce Połud. i Środkowej. Reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów, misjonarzy, entomologów... Kolekcja zawiera kompletny zbiór polskich motyli dziennych i mikro p. Edwarda Palika. W zbiorach znajdują się także chrząszcze, cykady, modliszki, pluskwiaki, pająki...Ale te cudeńka trzeba zobaczyć samemu ! Naprawdę warto!

Nowy Wiśnicz-miasto w woj. małopolskim. W XIV w był własnością Kmitów a następnie Lubomirskich-prawa miejskie w 1616 r. Zamek w Wiśniczu, największy po Wawelu zamek w Małopolsce. Ma formę regularnej czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Jego początki wiążą się z działalnością Kmitów a w 1593 r. nabył go Sebastian Lubomirski-hrabia na Wiśniczu.  Po II woj. św. został upaństwowiony i gruntownie odbudowany i dzisiaj stanowi niepowtarzalny obiekt.

"Kamienie Brodzińskiego" -pomnik przyrody ustanowiony 10 .11.1962 r.-grupa skał zbudowanych z piaskowca istebniańskiego na wzniesieniu Paprotna. 

Kazimierz Brodziński (1791-1835)-pochodzący z tych okolic poeta, historyk, publicysta, tłumacz i profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Lipnica Murowana -wieś na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej założona jako miasto w 1326 r. lokowane przez króla Władysława Łokietka.  Słynie z Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego-konkursy na najwyższą palmę wielkanocną organizowane są od 1958 r.-osiągają wysokość ponad 30 m i muszą być wykonane tylko z naturalnych materiałów.              Kościół św Leonarda z końca XV w. jeden z najcenniejszych i najstarszych kościołów drewnianych w Małopolsce.    W 2003 r. wpisany na listę UNESCO.

Winnica Chronów położona w Beskidzie Wyspowym na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Założona w 2012 r. Dzisiaj zajmuje obszar 1,5 ha i liczy 5 tys. krzewów. Z uprawianych winorośli tworzone są różne wina-białe, różowe i czerwone produkowane zgodnie ze sztuką winiarską i dbałością o przyrodę. Uczestniczyliśmy w komentowanej degustacji produkowanych win.

Po prawej pan Jacek Kobiela
Ale duży.....
Motyle-"pingwiny"

Motyl sowa-Caligo z błędem genetycznym
My z Hetmanem Stanisławem Lubomirskim
Kościół parafialny pw Wniebowzięcia NMP z 1620 r.
Zbiór miniatur pomników św Jana Pawła II
Lipniccy święci
Degustujemy.....
No i załapałam się na zdjęciu




                                                           zdjęcia: Aśka Wodarczyk-Staciwa








 

















 







 




























poniedziałek, 21 października 2024

 Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi , długoletniego członka AKT leg.nr 39,  Przewodnika Beskidzkiego  leg. nr 1139,  członka SKPB  blacha nr 305

                                             dr Karola Niedzieli

         Wandzi, dzieciom i Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia.

W pogrzebie w Bielsku-Białej w naszym imieniu uczestniczyła Basia Mikuła a my spotkaliśmy się na mszy św. 17 lipca 2024 r. w Kościele pw.Wniebowzięcia NMP przy ul Granicznej w Katowicach.




R.I.P.










 Na wtorek 9 lipca 2024 r. zostaliśmy zaproszeni przez naszych członków  Renatę i Herberta  Boronczyków do Ich domu i przepięknego ogrodu w Ochojcu.

  Były pogaduszki, wspominki przy ciastach, ciasteczkach i różnych popitkach... no i był chlyb i tuste !!!

 Wspaniałym Gospodarzom bardzo, bardzo dziękujemy za gościnę i przemiłe spotkanie. 















                                                                                          zdjęcia : Aśka Wodarczyk-Staciwa






niedziela, 20 października 2024

 Egzotarium -Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu

                     11 czerwca 2024 r.

Nowoczesny obiekt składający się z trzech kondygnacji przez które przechodzi ścieżka zwiedzania.   Na poziomie -1 znajdują się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb oraz rybami z całego świata. W terrariach można podziwiać również gady i płazy.  Na poziomie 0 znajduje się palmiarnia podzielona na trzy strefy klimatyczne : umiarkowaną, pustynną i tropikalną, a w każdej możemy podziwiać charakterystyczne drzewa, kwiaty i zwierzęta....ptaki, gady, jaszczurki, żółwie....ale to wszystko trzeba samemu zobaczyć bo żadne zdjęcia nie są w stanie oddać piękna natury.  Naprawdę warto !!!!   Wygodny dojazd autobusami pod samo wejście...15 minut i jesteśmy "za granicą".

A po zwiedzaniu zasłużone....






                                                                        zdjęcia: Aśka Wodarczyk-Staciwa