sobota, 18 czerwca 2016

Relacja z czerwcowego zebrania AKT (14.06.2016 r.)

















Tematem spotkania był las.

Spotkaliśmy się w katowickim Nadleśnictwie w Ligocie-Panewnikach przy ul. Kijowskiej 37B, gdzie na przywitanie zastępca nadleśniczego mgr inż. Bolesław Bobrzyk zapoznał nas
z podstawami gospodarki leśnej w kontekście ekologicznym, a 
mgr inż. Sławomir Forystek zaprosił nas do pasieki mieszczącej się w ogrodach Nadleśnictwa i przy demonstracyjnym ulu opowiadał o pracy pszczół.
1. Bolesław Bobrzyk wita uczestników

2. Czekamy na resztę grupy
3. Grzegorz zapisuje się na Posiady Jurajskie


4. Słuchamy prelekcji

5. Sławomir Forystek opowiada o pszczołach

6. Szukamy królowej














7. Królowa jest jedna i jest oznaczona

Głównym punktem programu był spacer ścieżkami Uroczyska Buczyna, po których prowadził nas gospodarz tego terenu leśniczy dr Czesław Greń. Oglądaliśmy m. in. stare, prawie
200-letnie buki i zalane wyrobiska kopalni Śląsk z wystającymi z wody uschniętymi drzewami i pływającymi po powierzchni rdestnicami, które skojarzyły się nam z nenufarami z filmu „Noce i dnie”. Niestety żaden „Toliboski” w białym garniturze nie wszedł po nie do wody.
8. Gotowi do wyjścia

9. Przed wejściem do uroczyska
10. Uroczysko 





11. Powalony buk i trawa turzyca
12. Czesław Greń opowiada o uroczysku













13. Rdestnica pływająca
14. Fragment uroczyska


Buki mogą żyć do 350 lat. Buk zostanie uznany za pomnik przyrody gdy jego obwód pierśnicowy osiągnie 300 cm na wysokości 130 cm licząc od ziemi. Po spełnieniu warunków zostanie na nim umieszczona taka tabliczka.

15. Tabliczka

Przez tereny uroczyska przebiega zielony szlak turystyczny „Szlak Dwudziestolecia PTTK"
  

W spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób, w tym grupa sympatyków - wolontariuszy z Społecznej Pracowni Digitalizacji Biblioteki Śląskiej - w przedziale wiekowym od
1 roku i 4 miesięcy (Zuzia) do 84 lat i 2 miesiące (Jurek B.). Najliczniejszą drużynę stanowiła rodzina Piotra H. (Mikołaj 11 miesięcy, Piotruś 2,5 roku, Alicja i Mateusz – 6 lat). Wnuki Nuci (Ania i Piotruś) spełniły pierwszą część wymagań (wycieczka przyrodnicza) do zdobycia odznaki PTTK „Tropiciel przyrody”. 


16. Książeczka "Tropiciel przyrody"

W drodze powrotnej podziwialiśmy metasekwoję chińską – drzewo, którego liście mają kształt płaskich, bardzo miękkich, niekłujących szpilek. Liście opadają wraz z pędami zielnymi w czasie przymrozków. Metasekwoja rośnie szybko i po 10 latach osiąga wysokość 7 m. Dorosłe osobniki osiągają wysokość 35 m. (maksymalnie 50 m.) i prawdopodobnie dożywają 2000 lat.

17. Metasekwoja chińska

Tekst: K. Sulwińska i E. Strokosz
Foto: P. Bednorz(1,2,5,8-10); J.Wodarczyk-Staciwa (7); E.Strokosz (3,4,6,11-14,17); K.Sulwińska (16); Foto 15 (internet- wikipedia.org)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz